Gentofte ligger smukt ud til Øresund, her er skove og parker, her er lys og luft, prisvindende arkitektur og et rigt kulturliv.
Til Gentofte er tidligere DR-journalist Torben Kitajs hyldest til den by og kommune, hvor han er vokset op og har boet det meste af sit liv. Sammen med den lokalfødte fotograf Klaus Holsting viser Torben Kitaj os alt det, Gentofte har at byde på.
Vi kommer hele vejen rundt: Hellerup, Skovshoved, Bellevue og Klampenborg, Gentofte, Ordrup og Vangede samt alt det nye på Tuborggrunden. Vi besøger de grønne områder, forterne og strandene, Arne Jacobsens arkitektoniske mesterværker, kultur- og idrætslivet og meget mere.
Til Gentofte tegner et charmerende og facetteret billede af en af Danmarks mest markante kommuner. Tag bogen med i tasken eller i inderlommen, når du går og cykler rundt i dejlige Gentofte.