Svend Staal-gruppen (lydbog)
nazibetjentene der infiltrerede dansk politiSvend Staal-gruppen giver dig hele historien bag et yderst dramatisk stykke danmarkshistorie i løbet af de sidste hektiske måneder af besættelsestiden, der var præget af likvideringer og henrettelser.
Svend Staal-gruppen fortæller om gruppen af samme navn. Den var aktiv i 1943-1944 og havde omkring 35 medlemmer. Hovedmanden bag var Poul Otto Ditlev Nielsen, der i 1940 blev politibetjent ved Station 4 på Amager – og da Schalburgkorpset havde brug for nazi-sympatisører til at infiltrere det danske politikorps, stod han klar. Under dæknavnet Svend Staal stod han for gruppen, der indsamlede og overgav informationer om danske betjente til det tyske Abwehr.
I og omkring Station 4 på Amager, på Bornholm og i Odense var der særligt aktive nazistiske ildsjæle, der ønskede at bidrage med alt, de kunne, til Svend Staal-gruppens arbejde, og det var derfor her, at en stor del af dens aktivitet foregik. Gruppen deltog ikke i ransagninger, anholdelser og andre direkte aktioner. De brugte deres færdigheder og profession til at fremskaffe oplysninger om deres politikolleger i al hemmelighed. Gruppens arbejde var med til, at flere politifolk blev interneret og sendt i KZ-lejr.
Politiassistent Erland Leth Petersen har gennem 10 år researchet, hvordan dansk politi blev infiltreret af nazistisk indstillede danskere. I et tæt samarbejde med besættelsestidshistoriker Niels-Birger Danielsen udfolder han fortællingen om dette hidtil underbelyste stykke danmarkshistorie.
»[…] denne bog er faktisk spændende som en krimi, selvom vi jo kender forbryderne og deres ofre. Med to meget anerkendte forfattere; Niels Birger-Danielsen og Erland Leth Pedersen er vi i gode hænder, de kender deres stof helt fra bunden af, bravo«.
Steen Flemming Jørgensen, rektor emeritus/filmanmelder
»Hvis man er interesseret i besættelsestidens historie, kan denne bog anbefales«.
Karsten Kjeldsen, faglig konsulent/teamkoordinator
»Rent guf for historisk interesserede«.
Bibliotekernes lektørudtalelse
»[…] en underholdende bog om et mørkt kapitel i Danmarkshistorien«.
Københavneravisen
Antal sider: 379
ISBN: 9788772167510
Udgave, år:
Oplag, år: 1. lydbogsudgave, 2023
Udgivelse: 03-02-2023
Indbinding:
Best.nr.: 20380