FRYDENLUND.DK / OM FORLAGET / MEDARBEJDERE



NYHEDSBREV
Din e-mail

Tilmeld mig følgende nyhedsbreve:






Frameld nyhedsbreve

EU’s Persondataforordning:
I henhold til EU’s persondataforordning accepterer jeg hermed ved tilmelding til nyhedsbreve fra Frydenlund A/S, at Frydenlund A/S gennem udbyderen Ubivox Danmark ApS må sende mig nyhedsbreve på min e-mailadresse, indtil jeg selv framelder mig ordningen. Herefter bliver min e-mailadresse slettet. Jeg har mulighed for at klage til Datatilsynet. Dataansvarlig: Vibe Skytte.

AKTUELT TEMA
Aktuel tema billede
Aktuel tema billede

Medarbejdere

Henning (2)_edit

Henning Lund
Ledelse, økonomi og produktion
Direkte: 33 18 81 32
henning@frydenlund.dk

Henning er cand.phil. fra Aarhus Universitet og grundlagde Frydenlund i 1990. Han har tidligere været ansat på Københavns Universitet, bladet Politisk Revy, forlaget Tiderne Skifter og tidsskriftet Levende Billeder samt været publikationskonsulent i Nordisk Ministerråd.

Pernille _web Pernille Bjerrum
Marketing, redaktion, bogklub og boghandlere
Direkte: 33 18 81 38
pernille@frydenlund.dk

Pernille er cand.mag. i litteraturvidenskab. Hun har tidligere arbejdet med bl.a. kundeservice, salg og redaktion på Børsens Forlag samt redaktion på Akademisk Forlag.

 

Vibe _web

Vibe Skytte
Marketing, redaktion og presseansvarlig
Direkte: 33 18 81 36
vibe@frydenlund.dk

Vibe er mag.art. i historie. Hun har været ansat på Frydenlund siden 2001, først som studentermedhjælp, fra 2008 som fastansat.

 


Malou _web

Malou Dahl Andersen
Kundeservice, marketing og SoMe-ansvarlig
Direkte: 33 93 22 12
malou@frydenlund.dk 

Malou er cand.mag. i litteraturvidenskab. Hun har tidligere været ansat i Aller Medias billedarkiv og været korrekturlæser og oversætter for bl.a. Aller Media samt Lindhardt og Ringhof.

 

Sofus _web

Sofus B. Lassen
Studentermedhjælper i marketing
Telefon: 33 93 22 12
sofus@frydenlund.dk 

Sofus studerer erhvervsøkonomi (HA Almen) på Copenhagen Business School. Han har førhen gået på Hillerød Handelsskole.

Lil _web

Lil Vad-Schou
Redaktion 
Direkte: 33 18 81 31
Mobil: 22 14 09 09
lil@frydenlund.dk

Lil er cand.scient. fra Københavns Universitet. Hun har derudover studeret ved Kunstakademiets Arkitektskole og Danmarks Journalisthøjskole. Lil har siden 1992 arbejdet som forlagsredaktør hos Gyldendal, Gads Forlag, Politikens Forlag og Forlaget Munksgaard. 

Flemming B Olsen

Flemming B. Olsen
Redaktion
Direkte: 31 71 14 91
flemming@frydenlund.dk

Flemming er cand.mag. og ph.d. i gymnasiepædagogik. Han har i en årrække været ansat inden for ungdomsuddannelserne og på Syddansk Universitet, Odense.

Rebekka _web

Rebekka Hjelholt Svendsen
Forlagsleder Alhambra og oversættelse
Direkte: 33 18 81 34
rebekka@alhambra.dk
rebekka@frydenlund.dk

Rebekka er cand.mag. i engelsk med tilvalg i litteraturvidenskab og profil i litterær oversættelse fra Københavns Universitet. Hun er redaktør på Frydenlunds skønlitterære imprint 'Alhambra', hvor hun skal udvikle en ny forlagslinje med foreløbigt fokus på oversat litteratur og genudgivelse af klassikere.

 

 

 

Morten Bønke Pedersen
Redaktion
Direkte: 33 18 81 33
mboenke@frydenlund.dk

Morten er cand.mag. i filosofi med profil i politisk filosofi fra Københavns Universitet. Han har tidligere undervist i retsfilosofi og –sociologi på juridisk fakultet og været tilknyttet Danmarks Radio som freelance-journalist.

 

Amalie _web 

Amalie Harder Hesel
Redaktion
Direkte: 33 18 81 30
amalie@frydenlund.dk

Amalie studerer litteraturvidenskab på Københavns Universitet og har taget sine tilvalgsfag på Università di Bologna. Hun har tidligere arbejdet som studentermedhjælper på FADL’s Forlag.

 

 

 

Caroline Marie Dohrmann
Redaktion
marie@frydenlund.dk


Caroline studerer litteraturvidenskab på Københavns Universitet og har taget tilvalg på University of Edinburgh. Hun har tidligere været redaktør på Institut for Kunst og Kulturs tværfaglige tidsskrift Mosaikk.  


 Morten Morten Thunø Hansen
Grafisk design og IT
morten@frydenlund.dk

Morten står for vores it og har en bred grafisk baggrund, hvor han bl.a. tidligere har beskæftiget sig med computerspilsgrafik. 
Maija _web

Maija Grethesdatter Hejgaard
Grafisk design
Direkte: 33 18 81 35
maija@frydenlund.dk

Maija er uddannet mediegrafiker og har tidligere arbejdet med udvikling af trykte og digitale undervisningsmaterialer til sprogtilegnelse. Hun er desuden uddannet folkeskolelærer med linjefag i dansk, fransk, geografi og billedkunst.

 

Caroline _web

Caroline A. Madsen
Grafisk design
Telefon: 33 93 22 12
caroline@frydenlund.dk

Caroline er mediegrafikerelev på forlaget. Hun har tidligere været lærervikar og har arbejdet i en boghandel.


 

Susanne _web

Susanne Gribfeldt
Fundraising
Direkte: 33 18 81 37
susanne@frydenlund.dk

Susanne er erhvervssproglig korrespondent fra CBS og merkonom i salg/markedsføring, virksomhedsøkonomi og ledelse. Hun har arbejdet med foreign rights hos Lindhardt og Ringhof og hos Carlsen. Hun har tidligere været ansat på Teknologisk Institut og Egmont.

 

Keld

Keld Lund Jensen
Forlagsleder Nyt DPIF
Direkte: 23 49 42 92
keld@nytdpif.dk

Keld er bibliotekar og journalist. Han har tidligere været ansat på Nyt Nordisk Forlag, Teknisk Forlag, Munksgaard, Børsen, Akademisk Forlag og Lademann. Han stiftede Documentas, og har været chefredaktør på BogMarkedet. Keld er leder af Frydenlunds datterforlag Nyt Dansk Politiidræts Forlag.

Ivan _web

Ivan Helge Hansen
Sælger for Nyt DPIF
ivan@nytdpif.dk

Ivan har solgt bøger for Politiidrætsforbundets forlag siden 1974. I en årrække varetog han instruktion og træning af sælgere i forlaget. Fodbold, badminton og håndbold har gennem årene sikret hans gode grundform.

 

 

Suzanne Wowern Rasmussen
Sælger for Nyt DPIF
suzanne@nytdpif.dk

Suzanne er salgskonsulent og har gennem de sidste 20 år arbejdet med direkte salg bl.a. på Børsen, Krak og Aller Media. Fritiden bruges på historie, helligkilder og fortidsminder.

 

 

 

 

Du skal logge ind før du kan tilmelde dig bogklubben.

Er du tidligere kunde eller medlem af Frydenlunds Bogklub, så log dig ind øverst til højre på siden.
Er det første gang, du køber på frydenlund.dk, så klik på 'Ny kunde' - også øverst til højre på siden.

Du skal logge ind før du kan gennemføre købet.

Er du tidligere kunde eller medlem af Frydenlunds Bogklub, så log dig ind øverst til højre på siden.
Er det første gang, du køber på frydenlund.dk, så klik på 'Ny kunde' - også øverst til højre på siden.

Du skal logge ind før du kan afgive en vurdering for varen.

Er du tidligere kunde eller medlem af Frydenlunds Bogklub, så log dig ind øverst til højre på siden.
Er det første gang, du køber på frydenlund.dk, så klik på 'Ny kunde' - også øverst til højre på siden.

vis bogforside
Cookies politik