FRYDENLUND.DK / OM FORLAGET / MEDARBEJDERE



NYHEDSBREV
Din e-mail

Tilmeld mig følgende nyhedsbreve:






Frameld nyhedsbreve
AKTUELT TEMA
Aktuel tema billede
Aktuel tema billede

Medarbejdere

Henning (2)_edit

Henning Lund
Ledelse, økonomi og produktion
Direkte: 33 18 81 32
henning@frydenlund.dk

Henning er cand.phil. fra Aarhus Universitet og grundlagde Frydenlund i 1990. Han har tidligere været ansat på Københavns Universitet, bladet Politisk Revy, forlaget Tiderne Skifter og tidsskriftet Levende Billeder samt været publikationskonsulent i Nordisk Ministerråd.

Pernille (1)_edit Pernille Bjerrum
Marketing, redaktion, bogklub og boghandlere
Direkte: 33 18 81 38
pernille@frydenlund.dk

Pernille er cand.mag. i litteraturvidenskab. Hun har tidligere arbejdet med bl.a. kundeservice, salg og redaktion på Børsens Forlag samt redaktion på Akademisk Forlag.
Vibe (1)_edit Vibe Skytte
Marketing og redaktion, presseansvarlig
Direkte: 33 18 81 36
vibe@frydenlund.dk

Vibe er mag.art. i historie. Hun har tidligere bl.a. været studentermedhjælp på Frydenlund og arbejdet som arkivar på Studenterrådet ved Københavns Universitet.
Heidi (1)_edit Heidi Fjelstrup
Marketing og redaktion, hjemmeside- og databaseansvarlig
Direkte: 33 18 81 35
heidi@frydenlund.dk

Heidi er cand.mag. i filosofi. Hun har tidligere bl.a. undervist på Københavns Universitet, arbejdet som redaktionel medarbejder hos Infomedia og som projektleder i et oversættelsesfirma. Hun skriver skønlitteratur i sin fritid og har fået udgivet en roman og en novellesamling.
Lil _til Hjemmesiden

Lil Vad-Schou
Redaktion 
Direkte: 33 18 81 31
Mobil: 22 14 09 09
lil@frydenlund.dk

Lil er cand.scient. fra Københavns Universitet. Hun har derudover studeret ved Kunstakademiets Arkitektskole og Danmarks Journalisthøjskole. Lil har siden 1992 arbejdet som forlagsredaktør hos Gyldendal, Gads Forlag, Politikens Forlag og Forlaget Munksgaard. 

  Rebekka

Rebekka Hjelholt Svendsen
Redaktion og oversættelse
Direkte: 33 18 81 34
rebekka@frydenlund.dk

Rebekka er cand.mag. i engelsk med tilvalg i litteraturvidenskab og profil i litterær oversættelse fra Københavns Universitet. Hun er redaktør på Frydenlunds skønlitterære imprint 'Alhambra', hvor hun skal udvikle en ny forlagslinje med foreløbigt fokus på oversat litteratur og genudgivelse af klassikere.

Flemming B Olsen

Flemming B. Olsen
Redaktion
Direkte: 31 71 14 91
flemming@frydenlund.dk

Flemming er cand.mag. og ph.d. i gymnasiepædagogik. Han har i en årrække været ansat inden for ungdomsuddannelserne og på Syddansk Universitet, Odense.

Jan Gralle 

Jan Gralle
Grafisk design og billedredaktion
Direkte: 33 18 81 39
jan@frydenlund.dk 

Jan er uddannet arkitekt og har i flere år arbejdet som freelancejournalist og redaktør. Desuden har han været redaktionssekretær på Berlingske og Politiken samt layouter på Weekendavisen.
 Morten Morten Thunø Hansen
It og grafik
morten@frydenlund.dk

Morten står for vores it og har en bred grafisk baggrund, hvor han bl.a. tidligere har beskæftiget sig med computerspilsgrafik. 
Sigrid

Sigrid Kraglund Adamsson
Redaktion
Direkte: 33 18 81 30
sigrid@frydenlund.dk

Sigrid studerer litteraturvidenskab på Københavns Universitet. Hun har taget sine tilvalgsfag på universitetet i Nice.
 

Lotte List

Lotte List
Redaktion
Direkte: 33 18 81 33
lotte@frydenlund.dk

Lotte er bachelor i litteraturvidenskab og filosofi fra Københavns Universitet og har en master i filosofi fra Freie Universität i Berlin.

 

Malou _web

Malou Dahl Andersen
Forlagskoordinator
Direkte: 33 93 22 12
malou@frydenlund.dk

Malou er cand.mag. i litteraturvidenskab. Hun har tidligere været ansat i Aller Medias billedarkiv og været korrekturlæser og oversætter for bl.a. Aller Media samt Lindhardt og Ringhof.

Maria -Engstrøm -web

Maria Engstrøm
Mediegrafikerelev og illustrator
Direkte: 33 18 81 35
maria@frydenlund.dk

Maria er under uddannelse til mediegrafiker på Københavns Tekniske Skole, Frederiksberg.

Keld

Keld Lund Jensen
Forlagsleder Nyt DPIF
Direkte: 23 49 42 92
keld@frydenlund.dk

Keld er bibliotekar og journalist. Har tidligere været ansat på Nyt Nordisk Forlag, Teknisk Forlag, Munksgaard, Børsen, Akademisk Forlag og Lademann. Han stiftede Documentas, og har været chefredaktør på BogMarkedet. Keld er leder af Frydenlunds datterforlag Nyt Dansk Politiidræts Forlag.

Maija _web

Maija Grethesdatter Hejgaard
Mediegrafiker
Telefon: 33 93 22 12 
maija@frydenlund.dk

Maija er uddannet mediegrafiker og har tidligere arbejdet med udvikling af trykte og digitale undervisningsmaterialer til sprogtilegnelse. Hun er desuden uddannet folkeskolelærer med linjefag i dansk, fransk, geografi og billedkunst.

 

Susanne _web

Susanne Gribfeldt
Fundraiser
Telefon: 33 93 22 12 
susanne@frydenlund.dk

Susanne er erhvervssproglig korrespondent fra CBS og merkonom i salg/markedsføring, virksomhedsøkonomi og ledelse. Hun har arbejdet med foreign rights hos Lindhardt og Ringhof og hos Carlsen. Hun har tidligere været ansat på Teknologisk Institut og Egmont.

 

 

Du skal logge ind før du kan tilmelde dig bogklubben.

Er du tidligere kunde eller medlem af Frydenlunds Bogklub, så log dig ind øverst til højre på siden.
Er det første gang, du køber på frydenlund.dk, så klik på 'Ny kunde' - også øverst til højre på siden.

Du skal logge ind før du kan gennemføre købet.

Er du tidligere kunde eller medlem af Frydenlunds Bogklub, så log dig ind øverst til højre på siden.
Er det første gang, du køber på frydenlund.dk, så klik på 'Ny kunde' - også øverst til højre på siden.

Du skal logge ind før du kan afgive en vurdering for varen.

Er du tidligere kunde eller medlem af Frydenlunds Bogklub, så log dig ind øverst til højre på siden.
Er det første gang, du køber på frydenlund.dk, så klik på 'Ny kunde' - også øverst til højre på siden.

vis bogforside
Cookies politik