FRYDENLUND.DK / OM FORLAGET / MEDARBEJDERE



NYHEDSBREV
Din e-mail

Tilmeld mig følgende nyhedsbreve:






Frameld nyhedsbreve
AKTUELT TEMA
Aktuel tema billede
Aktuel tema billede

Medarbejdere

Henning (2)_edit

Henning Lund
Ledelse, økonomi og produktion
Direkte: 33 18 81 32
henning@frydenlund.dk

Henning er cand.phil. fra Aarhus Universitet og grundlagde Frydenlund i 1990. Han har tidligere været ansat på Københavns Universitet, bladet Politisk Revy, forlaget Tiderne Skifter og tidsskriftet Levende Billeder samt været publikationskonsulent i Nordisk Ministerråd.

Pernille _web Pernille Bjerrum
Marketing, redaktion, bogklub og boghandlere
Direkte: 33 18 81 38
pernille@frydenlund.dk

Pernille er cand.mag. i litteraturvidenskab. Hun har tidligere arbejdet med bl.a. kundeservice, salg og redaktion på Børsens Forlag samt redaktion på Akademisk Forlag.
Vibe _web Vibe Skytte
Marketing, redaktion og presseansvarlig
Direkte: 33 18 81 36
vibe@frydenlund.dk

Vibe er mag.art. i historie. Hun har tidligere bl.a. været studentermedhjælp på Frydenlund og arbejdet som arkivar på Studenterrådet ved Københavns Universitet.
Lil _web

Lil Vad-Schou
Redaktion 
Direkte: 33 18 81 31
Mobil: 22 14 09 09
lil@frydenlund.dk

Lil er cand.scient. fra Københavns Universitet. Hun har derudover studeret ved Kunstakademiets Arkitektskole og Danmarks Journalisthøjskole. Lil har siden 1992 arbejdet som forlagsredaktør hos Gyldendal, Gads Forlag, Politikens Forlag og Forlaget Munksgaard. 

Lotte _web

Lotte List
Redaktion og e-bogsansvarlig
Direkte: 33 18 81 33
lotte@frydenlund.dk

Lotte er bachelor i litteraturvidenskab og filosofi fra Københavns Universitet og har en master i filosofi fra Freie Universität i Berlin.

 

Flemming B Olsen

Flemming B. Olsen
Redaktion
Direkte: 31 71 14 91
flemming@frydenlund.dk

Flemming er cand.mag. og ph.d. i gymnasiepædagogik. Han har i en årrække været ansat inden for ungdomsuddannelserne og på Syddansk Universitet, Odense.

Rebekka _web

Rebekka Hjelholt Svendsen
Forlagsleder Alhambra og oversættelse
Direkte: 33 18 81 34
rebekka@alhambra.dk
rebekka@frydenlund.dk

Rebekka er cand.mag. i engelsk med tilvalg i litteraturvidenskab og profil i litterær oversættelse fra Københavns Universitet. Hun er redaktør på Frydenlunds skønlitterære imprint 'Alhambra', hvor hun skal udvikle en ny forlagslinje med foreløbigt fokus på oversat litteratur og genudgivelse af klassikere.

Malou _web

Malou Dahl Andersen
Forlagskoordinator og marketing
Direkte: 33 93 22 12
malou@frydenlund.dk

Malou er cand.mag. i litteraturvidenskab. Hun har tidligere været ansat i Aller Medias billedarkiv og været korrekturlæser og oversætter for bl.a. Aller Media samt Lindhardt og Ringhof.

 

Amalie Harder Hesel
Redaktion
Direkte: 33 18 81 30
amalie@frydenlund.dk

Amalie studerer litteraturvidenskab på Københavns Universitet og har taget sine tilvalgsfag på Università di Bologna. Hun har tidligere arbejdet som studentermedhjælper på FADL’s Forlag.

 

Jan Gralle 

Jan Gralle
Grafisk design og billedredaktion
Direkte: 33 18 81 39
jan@frydenlund.dk 

Jan er uddannet arkitekt og har i flere år arbejdet som freelancejournalist og redaktør. Desuden har han været redaktionssekretær på Berlingske og Politiken samt layouter på Weekendavisen.
 Morten Morten Thunø Hansen
Grafisk design og IT
morten@frydenlund.dk

Morten står for vores it og har en bred grafisk baggrund, hvor han bl.a. tidligere har beskæftiget sig med computerspilsgrafik. 
Maija _web

Maija Grethesdatter Hejgaard
Grafisk design
Direkte: 33 18 81 35
maija@frydenlund.dk

Maija er uddannet mediegrafiker og har tidligere arbejdet med udvikling af trykte og digitale undervisningsmaterialer til sprogtilegnelse. Hun er desuden uddannet folkeskolelærer med linjefag i dansk, fransk, geografi og billedkunst.

 

Caroline _web

Caroline A. Madsen
Grafisk design
Telefon: 33 93 22 12
caroline@frydenlund.dk

Caroline er mediegrafikerelev på forlaget. Hun har tidligere været lærervikar og har arbejdet i en boghandel.


 

Susanne _web

Susanne Gribfeldt
Fundraising
Direkte: 33 18 81 37
susanne@frydenlund.dk

Susanne er erhvervssproglig korrespondent fra CBS og merkonom i salg/markedsføring, virksomhedsøkonomi og ledelse. Hun har arbejdet med foreign rights hos Lindhardt og Ringhof og hos Carlsen. Hun har tidligere været ansat på Teknologisk Institut og Egmont.

 

Sofus _web

Sofus B. Lassen
Studentermedhjælper i marketing
Telefon: 33 93 22 12
sofus@frydenlund.dk

Sofus studerer erhvervsøkonomi (HA Almen) på Copenhagen Business School. Han har førhen gået på Hillerød Handelsskole.

Keld

Keld Lund Jensen
Forlagsleder Nyt DPIF
Direkte: 23 49 42 92
keld@nytdpif.dk

Keld er bibliotekar og journalist. Han har tidligere været ansat på Nyt Nordisk Forlag, Teknisk Forlag, Munksgaard, Børsen, Akademisk Forlag og Lademann. Han stiftede Documentas, og har været chefredaktør på BogMarkedet. Keld er leder af Frydenlunds datterforlag Nyt Dansk Politiidræts Forlag.

Ivan _web

Ivan Helge Hansen
Sælger for Nyt DPIF
ivan@nytdpif.dk

Ivan har solgt bøger for Politiidrætsforbundets forlag siden 1974. I en årrække varetog han instruktion og træning af sælgere i forlaget. Fodbold, badminton og håndbold har gennem årene sikret hans gode grundform.

Poul -Erik _web

Poul Erik Olsen
Sælger for Nyt DPIF
poulerik@nytdpif.dk

Poul Erik er merkonom i organisation og uddannet inden for toldvæsenet. Han har i mere end 30 år arbejdet for DPIF/ Nyt DPIF med salg af bøger, bl.a. som salgschef. I en lang årrække var han desuden medlem af DPIF’s bestyrelse.

 

Du skal logge ind før du kan tilmelde dig bogklubben.

Er du tidligere kunde eller medlem af Frydenlunds Bogklub, så log dig ind øverst til højre på siden.
Er det første gang, du køber på frydenlund.dk, så klik på 'Ny kunde' - også øverst til højre på siden.

Du skal logge ind før du kan gennemføre købet.

Er du tidligere kunde eller medlem af Frydenlunds Bogklub, så log dig ind øverst til højre på siden.
Er det første gang, du køber på frydenlund.dk, så klik på 'Ny kunde' - også øverst til højre på siden.

Du skal logge ind før du kan afgive en vurdering for varen.

Er du tidligere kunde eller medlem af Frydenlunds Bogklub, så log dig ind øverst til højre på siden.
Er det første gang, du køber på frydenlund.dk, så klik på 'Ny kunde' - også øverst til højre på siden.

vis bogforside
Cookies politik