Uvisheden
– en kriminalbetjents vidnesbyrd fra KZ-lejreneKriminalbetjent Carl Bilbos rystende beretning om deportation, sult og uvished i Nazitysklands KZ-lejre.
»Uvisheden var begyndt …« Sådan skriver Carl Bilbo om den 19. september 1944. Det var dagen, hvor han – som kriminalbetjent ved Københavns Politi og sammen med resten af storbyernes politikorps – blev arresteret af besættelsesmagten og deporteret til Nazitysklands koncentrationslejre.
Carl Bilbo overlevede de næste måneder i koncentrationslejrene Neuengamme og Buchenwald og forskellige krigsfangelejre – med sult, udmagring og uvished som faste følgesvende. Da han kom hjem til Danmark og familien igen, skrev han sine erindringer fra tiden i lejrene. Det er første gang, de udkommer i bogform.
Uvisheden er en rystende beretning om politiets deportation, 2. Verdenskrig, nazisternes overgreb og dagligdagen i koncentrationslejrene.
Selvom Carl Thorvald Christensen Bilbo overlevede, var han svækket af opholdet i lejrene, og han døde kun 36 år gammel i 1951.
Historiker og journalist Niels-Birger Danielsen har skrevet bogens indledning om politiets rolle under besættelsen.
Carl Bilbos datter har skrevet et efterskrift.
Forord af historiker og journalist Niels-Birger Danielsen
Carl Thorvald Christensen Bilbo (1914-1951) blev som kriminalbetjent ved Københavns Politi deporteret til de tyske koncentrationslejre Neuengamme og Buchenwald. Han blev i 1950 pensioneret som tilskadekommet i tjenesten, døde i 1951 og efterlod sig kone og tre børn.»En dansk politimand beskriver livet som fange i Nazityskland. Det er der kommet en fremragende bog ud af. [...] Andre politifolks erindringer har gennem årene mødt offentligheden, både lige efter Befrielsen og senere, men det er godt, at dette vidnesbyrd også kommer frem. Det er kort sagt et fremragende initiativ, Kriminalforlaget har taget med udgivelsen. […] Bogen er solidt illustreret og forsynet med Niels-Birger Danielsens grundige, vidende og pædagogiske indledning.«
Arne Hardis, Weekendavisen, 21. november 2025
»Carl Bilbos vidnesbyrd fra fangenskabet fortjener denne udgivelse. Det er både stærkt og gribende skrevet, og den glimrende illustrerede bog må anbefales som en vigtig vinkel på tyskernes grusomheder under krigen. Sammen med Danielsens fine forord, Carl Bilbos spændende og gribende tekst, og hans datters efterskrift står bogen som et vigtigt billede af dengang dansk politi blev taget og ført i kz-lejr.«
Michael Koch, Historie-online.dk, den 15. oktober 2025
»Billederne i bogen fungerer godt og understøtter fortællingen.«
Creativeuniverseofkio, oktober 2025
»Bogen er smukt udgivet, og indledningen af Niels-Birger Danielsen sætter Bilbos historie ind i en vigtig historisk ramme, der gør læseoplevelsen endnu stærkere. En bog, jeg ikke glemmer foreløbig.«
Regitze Thomassen, 3. november 2025
6 stjerner - ★★★★★★
»For mig var det spændende at komme tæt på en af de betjente, der blev deporteret, da det er en del af historien, jeg ikke har læst så meget om før.«
Fuglsangforoven, 18. november 2025
»Et hidtil uset og gruopvækkende stykke danmarkshistorie om det danske politis skjulte modstand mod besættelsesmagten, og hvilke følger modstanden medførte. Det historiske rids af historikeren efterfulgt af kriminalbetjentens vidnesbyrd komplementerer hinanden godt, og man drages i en verden, hvor nazisternes uhyrligheder ingen grænser havde.«
Bibliotekernes lektørudtalelse, 25. november 2025
»[…] vildt spændende bog […]«
Sofies_bogunivers, 6. december 2025
Antal sider: 262
ISBN: 9788776231866
Udgave, år: 1, 2025
Oplag, år: 1, 2025
Udgivelse: 09-10-2025
Indbinding: Indbundet
Best.nr.: 21602






