Cigaretter, whisky, penge og piger (lydbog)
Da smuglere blev folkehelte ved at hente billige smøger og sprut til danskerneSelvom priserne steg op gennem 1960'erne, ville danskerne stadig have deres billige smøger og sprut. Smugling blev derfor noget lig en folkesport. Cigaretter, whisky, penge og piger går helt tæt på dette stykke af dansk kriminalhistorie.
Smuglerne var som folkehelte, når de bragte tiltrængte varer med hjem fra f.eks. Østeuropa til Danmark. Deres både var hurtigere end politiets, varerne uden banderole blev bl.a. solgt på større arbejdspladser til hungrende kunder, mens formiddagsaviserne fulgte med i "smuglerkongernes" liv, som var de almindelige kendisser.
Cigaretter, whisky, penge og piger er den fascinerende historie om dansk smugling op gennem 1960'erne. Det er et stykke kriminalhistorie fyldt med næsten folkekære forbrydere og svindlere som Bent Ricardo Madsen og Alexander Blask, hvis meritter var forbundet med fest, farver og piger.
Selv var de på jagt efter den velstand og de goder, de aldrig havde oplevet i opvæksten. Det kom til at koste dem og deres familier dyrt.
Ingen anmeldelser
Antal sider: 198
ISBN: 9788772166735
Udgave, år: 1. lydbogsudgave, 2022
Oplag, år:
Udgivelse: 18-11-2022
Indbinding:
Best.nr.: 20304