TILBUD Afspænding og stresshåndtering Arbejdsliv Biografier og selvbiografier Børn og forældre Daginstitutioner og skole Filosofi og teologi Historie Humor Højtider Kommunikation Konfliktløsning Kunst, kultur og arkitektur LGBTQ+ Livsstil Psykologi Rejse- og guidebøger Samfund, debat og politik Selvhjælp Seniorliv og ældre Skønlitteratur Sport og idræt Sundhed og helse Særlige behov True Crime Ungdomsuddannelserne Videregående uddannelser Fordelsklub Alhambra Kriminalforlaget
Ny kunde Nyhedsservice Bøger på vej Til forfattere
Log ind
Få nyt kodeord
Tilbage Arbejdsmiljø Ledelse og HR
Tilbage Børn 0-6 år Børn 7-12 år Børn 13-18 år Fagbøger for børn Graviditet og fødsel
Tilbage Børnehave SFO Skole Vuggestue Udepædagogik og udeskole
Tilbage Spiritualitet
Tilbage Antikken, vikingetid og middelalder 1400-1800-tallet 1900-2000-tallet Kongelige Krige og konflikter
Tilbage Arkitektur Film og teater Fotografi Kulturhistorie Kunst
Tilbage Sorg Terapi og behandling
Tilbage Sejlads 111 steder
Tilbage Natur, klima og miljø Feminisme, ligestilling og kønspolitik
Tilbage Digte (poesi og lyrik) Fagbøger om skønlitteratur Magisk realisme Gysere og thrillere Historiske romaner Klassikere Krimi og spænding Science Fiction, utopier og dystopier Stærke kvinder
Tilbage ADHD Angst Autisme Børn med særlige behov Fobier
Tilbage Dansk og retorik Didaktik Filosofi Historie og oldtidskundskab Idræt KS (kultur og samfund) Matematik og naturfag Mediefag og drama Opgaveskrivning og studieteknik Psykologi Pædagogikumbiblioteket Religion Samfundsfag Studieture
Tilbage Lærer Læring og didaktik Miljø og klima PAU Pædagog Pædagogik (universitet) Psykologi Socialrådgiver Sundhedsuddannelser
Ny kunde Nyhedsservice Bøger på vej Til forfattere
Log ind
Få nyt kodeord
Indkøbskurv 0
Bøger
TILBUD
Afspænding og stresshåndtering
Arbejdsliv
Biografier og selvbiografier
Børn og forældre
Daginstitutioner og skole
Filosofi og teologi
Historie
Humor
Højtider
Kommunikation
Konfliktløsning
Kunst, kultur og arkitektur
LGBTQ+
Livsstil
Psykologi
Rejse- og guidebøger
Samfund, debat og politik
Selvhjælp
Seniorliv og ældre
Skønlitteratur
Sport og idræt
Sundhed og helse
Særlige behov
True Crime
Ungdomsuddannelserne
Videregående uddannelser
- Arbejdsmiljø
- Ledelse og HR
- Børn 0-6 år
- Børn 7-12 år
- Børn 13-18 år
- Fagbøger for børn
- Graviditet og fødsel
- Børnehave
- SFO
- Skole
- Vuggestue
- Udepædagogik og udeskole
- Spiritualitet
- Antikken, vikingetid og middelalder
- 1400-1800-tallet
- 1900-2000-tallet
- Kongelige
- Krige og konflikter
- Arkitektur
- Film og teater
- Fotografi
- Kulturhistorie
- Kunst
- Sorg
- Terapi og behandling
- Sejlads
- 111 steder
- Natur, klima og miljø
- Feminisme, ligestilling og kønspolitik
- Digte (poesi og lyrik)
- Fagbøger om skønlitteratur
- Magisk realisme
- Gysere og thrillere
- Historiske romaner
- Klassikere
- Krimi og spænding
- Science Fiction, utopier og dystopier
- Stærke kvinder
- ADHD
- Angst
- Autisme
- Børn med særlige behov
- Fobier
- Dansk og retorik
- Didaktik
- Filosofi
- Historie og oldtidskundskab
- Idræt
- KS (kultur og samfund)
- Matematik og naturfag
- Mediefag og drama
- Opgaveskrivning og studieteknik
- Psykologi
- Pædagogikumbiblioteket
- Religion
- Samfundsfag
- Studieture
- Lærer
- Læring og didaktik
- Miljø og klima
- PAU
- Pædagog
- Pædagogik (universitet)
- Psykologi
- Socialrådgiver
- Sundhedsuddannelser
Fordelsklub
Alhambra
Kriminalforlaget
Frydenlund
Christian 9. og hans familie

Læs uddrag PDF Download pressemeddelelsen her.  

Christian 9. og hans familie

– bag om Fredensborgbilledet
Marianne Abrahamsen

UDKOMMER 19. FEBRUAR

Kom med bag om Fredensborgbilledet og de mange historier, der gemmer sig bag Europas royale familier. 

  • Læs mere
  • Forfatterinfo
  • Anmeldelser
  • Produktdetaljer

Christian 9. og hans hustru, dronning Louise, blev i 1800-tallet kendt som ’Europas svigerforældre’, da deres børn blev gift ind i Europas royale familier.

Hvert år samlede kongeparret den store og forgrenede familie på Fredensborg Slot til de såkaldte Fredensborgdage. I 1883 blev et af disse familiemøder foreviget i Laurits Tuxens berømte gruppeportrætter af familiens medlemmer, nu med rødder i Danmark, Rusland, Grækenland, Hannover og Storbritannien.

Christian 9. og hans familie fortælleri korte, biografiske kapitler om hver enkelt person på Fredensborgbilledet. Det er historier om kongelig glans, arrangerede ægteskaber og netværksdannelse, men også om uægte børn, depressive fyrster, homoseksuelle ægtefæller og meget andet, som der ikke var plads til i 1880’ernes samfund.

Christian 9. og hans familie henvender sig til alle, der holder af det danske kongehus og af fortidens royale eventyr. Hvis man er interesseret i Fredensborgdagene, hvordan Fredensborgbilledet blev til, det at være kongetæt, hvem Laurits Tuxen var, og hvordan han fremstillede kongefamilierne, er denne bog oplagt.

Marianne Abrahamsen er cand.mag. i fransk og spansk og ph.d. i gymnasieledelse. Hun har arbejdet som gymnasielærer
og gymnasielektor. Dertil er hun oldebarn af maleren Laurits Tuxen. Hun har tidligere skrevet Tuxens breve – mellem kunst og kærlighed og er medforfatter til bogen Nicoline Tuxen i serien ’Kunstens kvinder’.

Ingen anmeldelser

Antal sider: 160

ISBN: 9788776231590

Udgave, år: 1, 2026

Oplag, år: 1, 2026

Udgivelse: 19-02-2026

Indbinding: Indbundet

Best.nr.: 21656

Kommende titel
249,95
+ -

Andre kunder synes også om

Tuxens breve Marianne Abrahamsen

Vi kender den offentlige person Laurits Tuxen gennem hans vid­underlige malerier af Europas kongelig…

79,95
Nicoline Tuxen Marianne Abrahamsen, Marie Laulund

★★★★ – Lisbeth Bonde, Kristeligt Dagblad

Kunstneren Nicoline Tuxen genopdages i denne bog om Laurits…

199,95
Kongelige portrætter i 500 år Thyge Christian Fønss-Lundberg

Danmark er Europas ældste monarki, og lige siden renæssancen, hvor portrætkunsten blev udviklet, har…

349,95
Gud bevare Danmark

Dronningens nytårstaler er danmarkshistorie! Her er alle 52 samlet i en smuk og gennemillustreret lu…

99,95
Mydtskov Thyge Christian Fønss-Lundberg

Mydtskov – de kongelige portrætter er med over 400 fotografier og tilhørende tekster et imponerende …

399,95
Danmarks konger og dronninger (Kronborg-udgave) Jim Lyngvild

Bliv forført af Jim Lyngvild, når han i denne bog blænder op for sine uimodståelige og eventyrlige f…

299,95
Laurits Tuxen Lise Svanholm, Thyge Christian Fønss-Lundberg

Danish artist Laurits Tuxen painted Queen Victoria and other European royalty on numerous occasions.…

399,95
Information Kundeservice
Salgs- og leveringsbetingelser
Ofte stillede spørgsmål
Om forlaget
Medarbejdere
Ledige stillinger
EU's persondataforordning (GDPR)
Cookiepolitik
Områder Alhambra
Kriminalforlaget
Academic
Fonden Frydenlund
Boghandlere
Undervisereksemplarer
Foreign Rights
Kontakt

Forlaget Frydenlund
Alhambravej 6
1826 Frederiksberg C

Telefonnr.: 3393 2212
E-mail: post@frydenlund.dk
Følg os på

Varen, du er ved at bestille, er endnu ikke udkommet.

Vi sender den til dig, når vi modtager den fra trykkeriet.
Vi trækker selvfølgelig først penge for din betaling/sender en faktura, når bogen er afsendt.