Bogen opfordrer til, at vi tør stå ved vores følelser, og giver gode råd til, hvordan læseren får udtrykt sig i et kærestebrev – hvad enten det er på mail, sms, Facebook, Twitter eller pr. post.
»Det er meget godt med dating på internettet, men nu vil danskerne have romantikken tilbage i deres liv«, siger journalist og skribent Karen Vistesen, der holder kurser og konsultationer for mennesker, der har ondt i hjertet, gerne vil dele livet med en ny partner eller holde på ham eller hende, de har.
Hun stiller skarpt på sprog, stil og personligt udtryk, og bogen er fuld af eksempler og små cases. En del af researchen til bogen har bestået i at holde kurser i at skrive med hjertet, ligesom Karen Vistesen også har hjulpet folk med at formulere deres ønsker og behov – og til i nogle tilfælde at finde mod til at gå efter deres udkårne.
»Det er min erfaring, at det betyder meget for kærligheden, at man i hverdagen er tætte og kan sætte ord på sine følelser – f.eks. i et kærestebrev. Det er den lille daglige opmærksomhed, der gør en forskel«, lyder det fra forfatteren.
Bogen er en god guide til den, som vil vinde sin udkårnes hjerte og den, som gerne vil glæde sin partner med kærlige, romantiske hilsner.
Du kan læse mere om forfatteren på hendes hjemmeside www.karenvistesen.dk.